Skip to main content

Proč jsou civilizační choroby na vzestupu


Když se podíváme na statistiky, je jasné, že civilizační choroby jsou dnes na vzestupu. Zdaleka nejčastější je cukrovka, ale zvyšuje se také frekvence výskytu rakoviny, obezity, kardiovaskulárních chorob a mnohých dalších. Stále více je lidí, kteří těmito věcmi trpí, a to dělá starosti nejen lékařům, ale také politikům.

 

Je to především proto, že čím více lidí těmito chorobami trpí, tím více klesá produktivita práce. A čím méně je produktivních občanů, tím hůře je na tom ekonomika a nakonec i stát jako celek. To je také důvod, proč se mnoho zemí včetně České republiky snaží s těmito chorobami bojovat. Aby se to však mohlo podařit, je nejprve nutné pochopit příčinu toho, proč jich je stále více.

 

dnes mnoho času trávíme u počítače

 

Tím prvním důvodem je poněkud paradoxně lepší zdravotní péče. Ta totiž znamená, že se tyto choroby daří mnohem lépe a dříve diagnostikovat. Díky tomu je však úspěšnější i jejich léčba, což znamená, že neskončí tak špatně a jsou mnohem produktivnější.

 

Také je pravdou, že díky lepší lékařské péči žijeme déle, což také znamená mnohem více času na to, abychom onemocněli. A když k tomu připočítáme i fakt, že staří lidé již nemají tak dobrý imunitní systém a ani tělesnou konstituci, není divu, že je nemocí mnohem více.

 

i obezita je na vzestupu

 

Dále je na vině i náš životní styl, který je i u dětí stále více sedavý. Právě v dětském věku se pokládají základy zdraví, a pokud celý den stráví sezením, ať už ve škole či doma u počítače, pak to na ně nejspíš nebude mít zrovna příznivý vliv. I proto bychom měli podporovat u dětí zdravé množství pohybu.

 

Na vině je také stále se zhoršující životní prostředí. Automobily produkují stále více škodlivých plynů, což má samozřejmě na naše zdraví negativní vliv. A když vezmeme všechny tyto skutečnost dohromady, není divu, že situace naší populace je taková, jaká je. Bohužel však nevypadá, že by se něco změnilo. Na to si lidé cení svého pohodlí až příliš.