Skip to main content

Účetnictví je složité


Podnikání není určitě pro každého z nás. Ne každý si troufne postavit se na vlastní nohy, založit si vlastní firmu a být ekonomicky soběstačný. Přece jenom je tu riziko, že podnikání nebude vynášet a člověk tak bude chudý nebo se dokonce propadne do dluhů. A tak se podnikání věnují hlavně ti, kdo na to mají nervy a žaludek.

Ale nervy a žaludek není potřeba mít jenom na tu finanční nejistotu, ale i na účetnictví. Jistě, my lidé, kteří jsme nikdy nepodnikali, žijeme v přesvědčení, že se to zvládne snadno, protože jde o to, kolik zbyde z příjmů po odečtení výdajů, ale to je jenom nepatrná část toho, co účetnictví firem ve skutečnosti obnáší. Tady je totiž ve skutečnosti mnohem víc úkolů a povinností.

cizí peníze

Předně se musí z dosahovaných zisků platit daně. A to není jenom nějaké dané procento, které by se vypočítalo a zaplatilo a bylo by to. Tady jsou i různé typy a výše daní, tady jsou i možnosti ledacos si z daní odečíst a podobně. Pak se tu musí platit i sociální a zdravotní pojištění a další platby, a i u toho je nezbytně nutné vědět, komu se má kdy kolik zaplatit. A pochopitelně se nejen platí, ale také se podávají různá přiznání a hlášení, ve kterých nesmí být nedostatky, nechtějí-li si to podnikatelé odskákat.

Kdekdo tomu nerozumí. A kdekdo se v tom nakonec třeba i vyzná, jenže ani to není konečná jistota, protože i v takovém účtování dochází průběžně ke změnám. A tak aby podnikatelé nejen pracovali a vydělávali, ale také trávili moře času nad papírováním a počítáním.

cizí peníze

A co ti, kdo si to chtějí usnadnit? Rozhodně by neměli své povinnosti ignorovat, protože to by se jim vymstilo. Ale mohou to nechat na odbornících. A na účetnictví Praha 6 skutečné odborníky má. A těm stačí dát podklady a oni to firmě všechno zařídí. Aby mohli podnikatelé v klidu podnikat a nemuseli se starat o to, zda jim náhodou něco neuniklo.