Skip to main content

Zábradlí kolem nás.


V dnešní době je každé schodiště originální anebo se na sebe hodně podobá. Musíte uznat, že možností materiálu a vzhledu je strašně moc a každý dává přednost něčemu trochu jinému. Jiná zábradlí se dělají v panelových domech, abyste se dostali do svého patra a k vlastnímu nebo pronajatému bytu a jiná schodiště najdete na památečních budovách nebo nových moderních domech. V takových panelových domech je většinou to nejjednodušší zábradlí. Nemusí být nijak pěkné ani mýt určitý styl a vzhled.

zábradlí na schodiště

Většinou se volí jedna z nejlevnějších variant, která jde. Jedná se o kovové zábradlí s dřevěnou opěrkou na ruce a držení nebo o zcela kovové zábradlí. Hlavní funkcí takového zábradlí, je ochranná, aby žádný obyvatel panelového domu nespadnul do nižších pater. Proto se zábradlí na schodiště montují. Jiné využití většinou nemají jen jako ochranná pomůcka, ke vstupu do vyšších pater.

V památečních budovách jsou většinou zachovány zábradlí z historické doby. Může se jednat o tesané nebo ručně kované, které se udržují pomocí restaurátorů nebo kovářů s ruční výrobou. Je to něco, co se snaží za každou situaci zachovat. Může jít i o dřevěné vyřezávané schodiště. V každém případě se musí zachovat v co nejlepším stavu a funkčnosti, aby je mohli obdivovat další a další návštěvníci historických budov. Jedná se o zámky, hrady, ale i radnice, kostely a mnoho dalších budov.

zábradlí na schodiště

V nových moderních domech zase najdete úplně něco jiného. V dnešní době je moderní a elegantní kombinovat lesklý kov se dřevem nebo betonem. Může z toho být umělecké dílo. Krásný lesklý kov a drátěné ochrany nebo něco podobného. Samozřejmě se neupustilo ani od kvalitní dřevěné práce, která má stále na schodištích své zastání, protože dřevo je krásný materiál, který se hodí do různých prostorů vašeho domu. Dá se dobře kombinovat a vypadá moc pěkně.